Szybki rozwód – jak go uzyskać
Szybki rozwód jest możliwy przede wszystkim wtedy, gdy strony są gotowe do współpracy i potrafią się porozumieć.
W ostatnim czasie pojawiły się propozycje, aby rozwód bez orzekania o winie i bez wspólnych małoletnich dzieci można było przeprowadzać u notariusza. Choć to rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne w Polsce, pisała już o nim „Rzeczpospolita”. Cieszy się też dużym zainteresowaniem w debacie publicznej, a niektóre kraje europejskie, jak np. Hiszpania, umożliwiają rozwody notarialne od lat. Tego typu uproszczone procedury mogłyby znacząco skrócić czas potrzebny na formalne zakończenie małżeństwa.
Pomysł rozwodu u notariusza zakłada możliwość rozwiązania małżeństwa dla par bez wspólnych małoletnich dzieci, które zgodnie wyrażają chęć zakończenia małżeństwa i nie domagają się ustalenia winy. Czy jednak możliwe jest szybkie zakończenie małżeństwa w polskim systemie prawnym bez konieczności rewolucji legislacyjnej? Z perspektywy adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych odpowiedź brzmi: tak, o ile obie strony są odpowiednio przygotowane i zgodne w kluczowych kwestiach.
Porozumienie stron
Każdy rozwód, nawet najprostszy formalnie, niesie za sobą duży ładunek emocjonalny i wymaga uregulowania wielu kwestii. Dla osób, które nie chcą, aby postępowanie sądowe trwało miesiącami lub latami, istotne jest zrozumienie, że kluczem do szybkiego rozwodu jest porozumienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta